forex trading logo

Zdalne nauczanie

Projekt Zdalna Szkoła

Microsoft Teams

E-dziennik

Pomóż Szkole...

Szkolne akcje/projekty

Pomoc Afryce

Doradztwo zawodowe

#Moleksiążkowepolecają

gimnastyka korekcyjna

LogowanieRODO

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 02 kwietnia 2020 08:34

„ ŚWIECIMY NA NIEBIESKO ”

- to akcja , do której nasza szkoła włączała się od kilku lat w związku z przypadającym
w dniu 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Przewidywaliśmy dla całej społeczności szkolnej szereg atrakcji,  które niestety pokrzyżował koronawirus. Ale i tak chcemy nagłośnić ważny i trudny temat. Naszym celem jest zwiększenie zaangażowania uczniów w pomoc drugiemu człowiekowi, dotkniętemu całościowymi zaburzeniami rozwoju, w skład których wchodzi między innymi autyzm i zespół Aspergera a zarazem zmotywować nas wszystkich do konkretnych działań na ich rzecz.

Prosimy tych, którzy zaczną czytać informację o dokończenie jej w całości. Być może, dzięki niej będziecie mogli inaczej spojrzeć na problemy osób z autyzmem.

Nie wszyscy myślą tak samo. Nie wszyscy tak samo odbierają otaczający nas świat. Dla niektórych zmiana drogi, którą uczęszcza od lat w wyznaczone miejsce może być wielkim wyzwaniem. Dlatego staramy się, aby wszyscy z nas wsłuchali się w potrzeby osób
z całościowymi zaburzeniami rozwoju.

Na świecie są ich miliony. Często nierozumiani, niedoceniani, na uboczu. Szybko dostają łatkę „dziwaków”, „niegrzecznych”, „źle wychowanych”. Gdyby jednak wsłuchać się w ich pragnienia to często podobne są one do naszych – to chęć bycia zauważonym, docenionym, pochwalonym.

Osoby takie mogą być bardzo wrażliwe. Może przeszkadzać im a to najmniejszy szmer a to cisza. Często źle reagują na nadmiar światła. Raczej nie otaczają się tłumami znajomych; wejście w ich świat to ogromny zaszczyt. Raczej unikają patrzenia w twarz. Wolą jasny
i konkretny język. Często nie rozumieją przenośni i metafor. Czasami wpadają w nadmierną ekscytację.

Czy można z tym żyć? Jasne! Znacie chyba Marię Skłodowską – Curie, Nikolę Tesle, Alberta Einsteina czy Leo Messiego. Tak, tak, łączy ich to, że mieli całościowe zaburzenia rozwojowe.

Pomyślmy dwa razy zanim ocenimy kogoś za to jakim jest. Starajmy się raczej zrozumieć przyczyny takiego a nie innego zachowania. Może ten ktoś ma dziś swoje święto?


Dziękujemy za zapoznanie się z treścią listu

Świecący na niebiesko

Barbara Szczecina oraz Michał OryszakPoprawiony: czwartek, 02 kwietnia 2020 08:37
 

Mini galeria 2

  • Photo Title 1
  • Photo Title 2
  • Photo Title 3
  • Photo Title 4
SLIDESHOW PRO MODULE BY JT

Nasi Liderzy

Innowacje szkolne

Orły Edukacji 2019

JESTEŚMY
Edukacja ekologiczna

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 67 gości 


Wydarzenia szkolne

Mini galeria 3


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.