forex trading logo

Zdalne nauczanie

Projekt Zdalna Szkoła

Microsoft Teams

E-dziennik

Pomóż Szkole...

Szkolne akcje/projekty

Pomoc Afryce

Doradztwo zawodowe

#Moleksiążkowepolecają

gimnastyka korekcyjna

LogowanieRODO

odcinek #35 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 14 grudnia 2014 19:12

Z pamiętnika pewnego belfra….

Bo w szarym mi do twarzy…

I nie chodzi tutaj o wierność modowym trendom (wszak belferka to nie blogerkaJ), ale o określoną życiową filozofię. Ma ona to do siebie, że nie wyróżnia się z tłumu, nie błyszczy, ale i nie odstrasza. Szary, czyli zwyczajny, pospolity, codzienny.

Takie przemyślenia są skutkiem kilku okoliczności, w których się ostatnio znalazłam. Brałam bowiem udział w wielkiej gali, na której wręczano nauczycielom bardzo ważne odznaczenia Komisji Edukacji Narodowej. Patrzyłam na moich kolegów i koleżanki z branży wystrojonych w garnitury, lakierki i dumnie wypinających pierś do orderu. Od razu skojarzyło mi się to z naszymi uczniami, którzy w dość podobnych okolicznościach odbierają swoje laury. Też zadowoleni, uśmiechnięci, przekonani o swej wyjątkowości. To naturalne odczucia.

Jednak ja od razu w swojej przekornej naturze myślę o tych, którzy może nie błyszczą, ale wcale nie są gorsi od innych. I o ile w wypadku dzieci sprawa jest dość klarowna, bo wystarczy arytmetyczna średnia, o tyle w wypadku pedagogów trudniej wyliczyć oddanie, cierpliwość i serce ofiarowane swoim podopiecznym. Dlatego nie zazdroszczę przełożonym, którzy oprócz merytorycznej oceny pracy nauczyciela, powinni być niezwykle czujni, spostrzegawczy i zobaczyć to, czego „mędrca szkiełko i oko” nie dostrzega.

Wracając do tych „szarych” (uczniów nie – nauczycieli). Bardzo sobie ich cenię. Są to zwykle dzieciaki, które nie mają może jakichś wygórowanych ambicji i nie dbają szczególnie o to, żeby się wyróżnić. Robią swoje. Czasami gdzieś błysną, niekiedy podpadną, ale przeważnie są lubiani i szczęśliwi.

Niedawno w ferworze przedświątecznych zakupów spotkałam jednego z takich „szaraków”. A właściwie dwóch, tylko, że ten drugi do „szarych” raczej nie należał. Los jednak tak zrządził, że obydwaj pracują w tym samym popularnym super markecie. Pogadałam sobie z jednym i drugim. Oczywiście trudno tu mówić o wielkiej rozmowie, bo każdy z nich miał swoje obowiązki. Zaskoczyło mnie jednak to, że ten „szary” był ze swej pracy bardzo zadowolony. Cieszył się, że ją w ogóle ma, lubi sprzedawać i kręcić się między ludźmi. Do tego zdobył ostatnio tytuł „Super Sprzedawca” i faktycznie taka plakietka dumnie lśniła przypięta do służbowego uniformu. Ot, zwyczajna robota, zwykły człowiek i prosta satysfakcja.

Rozmowa z drugim była trudniejsza. W szkole się wyróżniał, więc liczył, że uda mu się zrobić oszałamiającą karierę, a tu proszę…. Świadectwo z paskiem i studia nie zapewniły przepustki do wysokiej pozycji społecznej. Na tytule „Super Sprzedawca” mu nie zależy, bo, jak twierdzi, to „dziecinne i ośmieszające”. Hm.. nie wiem, co może być ośmieszającego w efektywnym sprzedawaniu towarów, ale może się nie znam. Nieważne.

Ważniejsze okazało się to, że czasami niespełnione ambicje mogą być przyczyną stresu i przygnębienia. Doskonale to rozumiem. To dobrze, że młodzi dążą do awansu. W końcu taka postawa nakręca postęp i rozwój. Wielka szkoda, że w Polsce młodym i ambitnym wciąż jest bardzo trudno. Ale to już temat na osobny felieton.

Myślę jednak, że warto mieć do wszystkiego dystans i nauczyć się odnajdywać prostą radość w tym, co los nam przyniesie. Przecież społeczeństwo w zdecydowanej większości stanowią ludzie pospolici, którzy w niczym nie są gorsi od tych z pierwszych stron gazet. Więcej – często zdają się być szczęśliwsi, spokojniejsi, spełnieni.

Dlatego wszystkim, którzy czują się „szarakami” życzę, by dostrzegli jaki to twarzowy kolorJJ

Zaś nadchodzące święta niech będą BARWNE.  Bowiem każdy z nas ma prawo czuć się wtedy wyjątkowo i odebrać od swych najbliższych medal najważniejszy – wykuty z miłości, uśmiechu i dobra.

Kolorowych świąt!!!

 

Belferka

Poprawiony: niedziela, 01 marca 2015 20:58
 

Mini galeria 2

  • Photo Title 1
  • Photo Title 2
  • Photo Title 3
  • Photo Title 4
SLIDESHOW PRO MODULE BY JT

Nasi Liderzy

Innowacje szkolne

Orły Edukacji 2019

JESTEŚMY
Edukacja ekologiczna

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 137 gości 


Z pamiętnika pewnego belfra

Mini galeria 3


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.